Loď

Autor: Peter Kubička | 28.11.2016 o 17:00 | Karma článku: 7,40 | Prečítané:  570x

Dcéra škončila univerzitu a konečne po štyroch rokoch v zahraničí si ju môžeme aj trochu užiť. Nejako je rozbehnutá, preto neleží pred TV a stále si hľadá aktivity. Včera ráno odišla do mesta a večer som sa jej spýtal kde bola.

Odpovedala, že vypomáhať v detskom domove (už počas strednej školy tam chodila ako dobrovoľníčka).

V kuchyni sme si dali pokec čo a ako, a medziiným som sa zaujímal čo robila v tom detskom domove. Porozprávala mi, že okrem iného zobrala deti na vychádzku k Dunaju. A vtedy vyslovila jednu pre mňa šokujúcu vetu. "Tati, vieš, že niektoré deti videli prvýkrát v živote loď?". Na moju otázku, koľko majú rokov som dostal ešte šokujúcejšiu odpoveď. "Štyri až osem".

Nechápal som ako je to možné, že s nimi nechodia vychovávateľky von a neukazujú im v rámci všeobecného spoznávania takéto bežné veci. Opäť šokujúca odpoveď. "Nemajú ľudí a je ich tak málo, že jednoducho sú radi, že stíhajú základné veci. Tam je tak málo peňazí, že o to nie je záujem a preto je nedostatok ľudí.".

Príde mi to neskutočné. Táto krajina je o čom? Ako chceme aby z týchto detí, ktoré sú v situácii bez vlastného pričinenia (nie je to nápravný ústav), vyrástli zdravo-sociálne fungujúci ľudia? Potom budeme hasiť problémy s asociálnym správaním, keď úplne základné veci nefungujú?

Toto je skupina detí, ktoré pochádzajú z problémových rodín, ale majú obrovskú výhodu pred tými, ktoré v tých rodinách zostali. Prestali byť s nimi v kontakte a preto môžu získať plnohodnotné detstvo (či už adopciou alebo kvalitnou výchovou). Tu treba dať peniaze, aby bol personál kvalitný a chcel tam robiť.

Naša "sociálna" vláda ignoruje skutočné sociálne problémy. Ale to sa vie a už sa nad tým nikto nepozastavuje.

Teda občas, kým nás nešokuje ďalšia informácia, ktorá je mimo chápania nášho rozumu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

DOMOV

Ministra SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta, problémom sú stíhačky

Modernizáciu slovenského letectva chce minister odložiť.

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.


Už ste čítali?